Wspomnienie o prof. dr hab. Aleksandrze Skłodowskiej
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu w dniu 7 maja 2024 r. prof. Aleksandry Skłodowskiej, od dekad związanej z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Profesor Aleksandra Skłodowska urodziła się 20 grudnia 1953 roku w Bytomiu. Studia magisterskie ukończyła w 1977 roku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1977-1981 była asystentką w Zakładach Badawczych i Projektowych Miedzi we Wrocławiu.
Od 1981 roku prof. Skłodowska była związana zawodowo z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1986 uzyskała stopień doktora, w 1999 stopień doktora habilitowanego, a w 2009 tytuł profesora zwyczajnego. W 2000 roku z jej inicjatywy powstała Pracownia Analizy Skażeń Środowiska, którą kierowała przez 16 lat. Ponadto przez szereg lat pełniła funkcję kierownika Studiów Podyplomowych „Ochrona Środowiska” na Wydziale Biologii UW. W ostatnich latach była
profesorem zwyczajnym w Zakładzie Geomikrobiologii Instytutu Mikrobiologii UW.
Prof. Aleksandra Skłodowska była wybitną specjalistką w zakresie mikrobiologii i biotechnologii środowiskowej. Była autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych na temat interakcji mikroorganizmów z metalami ciężkimi, m.in. arsenem, miedzią i uranem.
Prowadziła także działalność badawczo-rozwojową dotyczącą zastosowania mikroorganizmów w biohydrometalurgi i bioremediacji. Kierowała licznymi projektami badawczymi, w tym projektami strategicznymi i zamawianymi, zakończonymi patentami i wdrożeniami. Była współzałożycielką RDLS Sp. z o.o. – pierwszej na UW spółki spin-off. W ostatnich latach prof. Aleksandra Skłodowska współpracowała z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie prowadziła badania dotyczące biodeterioracji obiektów muzealnych.
Prof. Aleksandra Skłodowska była aktywnym nauczycielem akademickim, wypromowała licznych licencjuszy, magistrantów i doktorantów. Do ostatnich dni życia prowadziła wykłady z przedmiotu „Ocena oddziaływania na środowisko”.